Marknadsläget januari 2026
December blev en mild månad i hela Sverige, på sina håll rekordmild. Vädret var blött och blåsigt. I mellandagarna drog årets kraftigaste storm Johannes in över Sverige och orsakade strömavbrott och fällde träd. Elpriserna var lägre än i november i hela Sverige, men de har stigit i det kyligare och vintriga januari. Energiskatten på el sänktes vid årsskiftet.
Väder och elproduktion
DDecember 2025 blev mildare än normalt i hela Sverige, framför allt i delar av mellersta Sverige där månaden var den mildaste sedan 2006. Men även om temperaturerna över lag var milda höll maxtemperaturerna sig några grader under rekordvärdena. Flera lågtryck drog över Norden och årets kraftigaste var stormen Johannes 27 december, både mätt i vindhastigheter och konsekvenserna för samhället. Stormen orsakade stora skador, fällde omfattande mängder träd, slog vindbyrekord i Gästrikland, Hälsingland och Jämtland och gjorde 40 000 hushåll strömlösa.
Nederbörden var rikligare än säsongssnittet i norra Sverige, men torrare i södra delen av landet. Den hydrologiska balansen låg i slutet på december på 1,3 TWh vilket var en förbättring på 2,1 TWh jämfört med november. Men den har svängt i början av januari med mer kyla och torrare i norra Europa. Även delvis lägre vind. I skrivande stund ligger den hydrologiska balansen på ett underskott kring minus 6 TWh och prognosen visar att underskottet kan ha fördubblats om några veckor. Hydrologiska balansen påverkar hur mycket och när vattenkraft kan producera el. Även om kärnkraften åter är i stort sett i full drift så kan elpriserna fortsätta stiga om vinterkylan håller i sig.
Gaspriser och europeiska elpriser som påverkar de svenska elpriserna
De europeiska gaslagren är viktiga för gaspriset och elpriserna i Europa, särskilt vintertid. Inför den här vintern var gaslagernivåerna 145 TWh lägre än fjolårets maxnivå 85 procent. En mindre mängd gas i lagren under vintern ökar relativt sett risken för energiprisuppgångar. Det gör också Europa något mer känsligt mot de globala LNG-marknaderna (globala handeln med flytande naturgas) och de eventuella störningar där, och särskilt viktig är konkurrensen från importmarknaderna i Asien. I slutet av december var fyllnadsnivån 62 procent, tio procentenheter under det historiska snittet. I och med den kylslagna inledningen på januari kommer troligtvis nivån att minska snabbt. Men kylan måste hålla i sig för att vända prisfallet på gasmarknaden, och uppgången blir i så fall sannolikt temporär.
Spot- och terminspriser på el
Kylan inledde 2026 med högre elpriser. Men för december som helhet var genomsnittet för spotpriserna för samtliga elprisområden lägre än i november. De landade på 32 öre/kWh i SE1 och SE2 Sundsvall, 52 öre/kWh i SE3 Stockholm och 65 öre/kWh i SE4 Malmö. Månadens högsta dagsspotpris var 132 öre/kWh i SE4 Malmö fredagen 5 december som följd av låg vindkraftsproduktion. Månadens lägsta dagspris var 0,73 öre/kWh i SE3 Stockholm lördagen 27 december. För elkonsumenter tillkommer profilkostnader, överföringsavgifter, energiskatt och moms till spotpriset.
Elpriserna på termin handlades relativt oförändrade i december. Med de förändrade väderförhållandena i början av januari så har främst de närmsta terminskontrakten stigit något. Jämfört med priserna i Europa är terminspriserna betydligt lägre i Sverige. Marknaden prisar just nu ändå relativt måttliga elpriser för det kommande året med lägre nivåer än under de senaste årens toppar tack vare god hydrologisk balans, välfyllda vattenmagasin och stabil kärnkraft. Dock med regionala skillnader beroende på utbud och efterfrågan i respektive elprisområde. Samtidigt finns osäkerheter kring väder, konsumtion och produktionskapacitet som kan förändra prisbilden längre fram.
Terminspriserna för 2027 och 2028 handlas i dagsläget på något högre nivåer än det närmaste året. Det speglar marknadens osäkerhet kring framtida produktionskostnader, investeringar i elnät och ny produktion samt utvecklingen av efterfrågan. Prisskillnaden mellan 2027 och 2028 är relativt begränsad, vilket indikerar att marknaden förväntar sig en mer stabil prisbild på längre sikt, men med fortsatt känslighet för strukturella förändringar i energisystemet.
Sänkt energiskatt
I och med det nya året sänks energiskatten på el från 43,9 öre/kWh exklusive moms till 36 öre/kWh exklusive moms. Energiskatten har stigit kontinuerligt sen den infördes 1951. Under 2025 nådde den sin högsta topp hittills och har utgjort en stor del av energikostnaden. Energiskatten är en fast kostnad utan hänsyn marknadsförhållanden så lägre energiskatt på el gynnar flexibla aktörer och aktiv styrning ännu mer.
Har ni frågor kring elmarknaden?
Kontakta oss med era frågor kring er elanvändning.